Strona główna Aktualności

Fundacja “Czysta Ziemia” w naszej szkole

574

Spotkanie przedstawiciela fundacji pod tytułem „Jak powstają elektrośmieci” odbyło się z uczniami klasy 1-wszej i 2-giej.

Rozpoczęliśmy od burzliwej dyskusji na temat zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych i wszystko stało się jasne. Nie tylko wiedzieliśmy już skąd się biorą elektrośmieci, ale również dlaczego są to odpady niebezpieczne i groźne dla środowiska. Uczniowie poznali nowe trudne wyrazy i znaczenie ekoznaku przekreślonego kosza. Aby utrwalić sobie słownictwo związane z omawianym tematem, z przygotowanych puzzli układali wyrazy, które zapamiętały podczas naszego spotkania. Pierwszaki z powodzeniem rywalizowały z klasą drugą. W ramach ciekawostki pokazaliśmy uczniom rzeźbę Człowieka z ZSEE, która powstała w Wielkiej Brytanii. Rzeźba ma 7 metrów i do jej stworzenia wykorzystano 3 tony elektrozłomu. Zadaniem uczniów było rozpoznanie z jakich elementów składa się rzeźba.

Za tak aktywne uczestnictwo wszyscy dostali opaski odblaskowe z logo Fundacji i po złożonej przysiędze Dyplomy Małego Ekologa.

„Nie trzymaj w domu elektrozłomu” to temat spotkania dlauczniów klasy III, IV, V

Film „Segregacja i co dalej” był niejako odpowiedzią na nasze wyzwanie. Wszyscy zgodzili się, że trzymanie w domu zużytych rzeczy jest bez sensu. Nikomu nie służą, a tylko zajmują miejsce. Oddane do recyklingu natomiast pozwalają na odzyskanie surowców do ponownego przetworzenia, a tym samym chronić naturalne zasoby naszej planety i oszczędzać energię. Były również przykłady ponownego wykorzystania niepotrzebnych rzeczy, czyli tzw. „drugie życie rzeczy.” Niektóre pomysły, mam nadzieję, będą inspiracją do zrobienia prezentów pod choinkę. Wyjaśniając znaczenie PSZOK-u, zabawiliśmy się w segregację odpadów, a żeby nie było tak poważnie uczniowie losowali zagadki z kategorii: środowisko. Uczniowie otrzymali ulotki i odblaski z logo Fundacji, które ze względu na porę roku na pewno się przydadzą.

Materiały oraz zdjęcia pochodzą ze strony Fundacji “Czysta Ziemia”