Strona główna Aktualności

Dwie rocznice, jedno serce

692

„To jest Moja Matka, ta Ojczyzna”- to przesłanie św. Jana Pawła II było motywem przewodnim uroczystości zorganizowanej 24 listopada 2018 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Głównymi inicjatorami i pomysłodawcami obchodów byli proboszcz miejscowej parafii wraz z radą parafialną oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopciach.

Organizatorzy połączyli te dwa ważne jubileusze, bowiem zasługi zarówno Józefa Piłsudskiego, jako głównego konstruktora odbudowy niepodległej Polski, jak i działalność w trakcie pontyfikatu św. Jana Pawła II są istotnymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze nie tylko naszej Ojczyzny, ale i całego świata. To Oni, jak podkreślał w swoim przemówieniu ks. Stanisław Olszówka, proboszcz parafii w Kopciach, ukazali trud i wysiłek, jaki należy ponieść  krocząc drogą ku wolności, ale też jak jej nie utracić, zaprzepaścić.

Jednym z piękniejszych akcentów uroczystości był poruszający występ dzieci i młodzieży parafialnej, przygotowany pod kierunkiem Bogusławy Kopeć. Patriotyczna inscenizacja, ujmująca oprawa muzyczna zapewniły uczestnikom niezwykle przejmujące i wzruszające doznania. Zaangażowanie to docenił w swoim przemówieniu  Mariusz Jarosz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopciach, który podziękował młodym wykonawcom za przygotowaną wyjątkową oprawę artystyczną a gościom za obecność, którą uświetnili to jakże ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie.

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszowych było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Autorem misternie i z niezwykłą pieczołowitością wykonanej w metalu instalacji artystycznej, przedstawiającej zarys granic Rzeczypospolitej oraz krzyż papieski jest Waldemar Sudoł, miejscowy artysta, rzemieślnik metaloplastyk. Przy akompaniamencie orkiestry strażackiej w Kopciach, tablicę odsłonił Józefa Tęcza, wójt gminy Dzikowiec w asyście dyrektora szkoły i księdza proboszcza. W swoim przemówieniu gospodarz gminy nawiązał do trudnej i zarazem ważnej historii odzyskania przez nasz kraj niepodległości a także mozolnej odbudowy państwa polskiego.