Strona główna Aktualności

Królewskie miasto Sandomierz

432

Dnia 6 września grupa naszych uczniów wraz z uczniami z Wilczej Woli wzięła udział w wycieczce do Sandomierza. Została ona zorganizowana dla ubiegłorocznych stypendystów, czyli uczniów Szkoły Podstawowej w Wilczej Woli oraz Szkoły Podstawowej w Kopciach, którzy otrzymali stypendium Wójta Gminy Dzikowiec za bardzo dobre wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe na szczeblu powiatu lub województwa.

Zwiedzanie Sandomierza – miasta z bogatą historią, wspaniałymi widokami i piękną architekturą rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Po wejściu na taras widokowy mogliśmy podziwiać piękną panoramę Sandomierza, wokół którego jak błękitna wstęga wiła się królowa naszych rzek – Wisła, nad którą wznoszą się jedne z najstarszych gór w Polsce czyli Góry Pieprzowe.

Spacerując uliczkami Sandomierza przeszliśmy do zbrojowni w której cała nasza grupa podczas żywej lekcji historii mogła poznać dzieje miasta, które wielokrotnie musiało odpierać najazdy wrogich wojsk oraz rycerskie zbroje, miecze, szable, rapiery, pistolety i inne elementy żołnierskiego wyposażenia. Chłopcy mieli okazję założyć elementy rycerskich zbroi pochodzących z różnych okresów historycznych, a dziewczęta piękne suknie polskich szlachcianek.

Z ogromnym zaciekawieniem zwiedzano salę tortur w której eksponaty cieszyły się wielkim zainteresowaniem a nasi uczniowie zakuci w dyby lub zamknięci w żelaznej klatce mogli się wczuć w rolę średniowiecznych skazańców. Po pasjonującej wizycie w sandomierskiej zbrojowni, mieliśmy okazję w czasie spaceru podziwiać inne ciekawe zakątki miasta (ulicę żydowską, furtę dominikańską czyli „Ucho Igielne” oraz „wejście” do komendy policji z bijącego rekordy popularności serialu „Ojciec Mateusz”).

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatnim etapem naszej wycieczki był sandomierski rynek na którym mogliśmy podziwiać piękny renesansowy ratusz pod którym rozstaliśmy się naszym przewodnikiem. Ostatnią krótką chwilę czasu w Sandomierzu nasi uczniowie spędzili na sandomierskich kramach oferujących różnorakie pamiątki lub w lokalach gastronomicznych serwujących przepyszne lody, szarlotkę lub zapiekanki.

Bardzo dziękujemy władzom Gminy Dzikowiec za dofinansowanie naszego wyjazdu.