Strona główna Aktualności

Lipa z Polski walczy w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

316
Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki. Liczy sobie 170 lat, a rozpiętość jej konarów wynosi 25 m. Teraz drzewo ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku.

Swoją nazwę zawdzięcza kapliczce, która stoi tuż obok. Przez lokalnych mieszkańców nazywana jest “wiejską dobrodziejką”, dającą cień pracującym na polu rolnikom oraz hojnie obdarowującą pszczoły, które co roku korzystają z jej kwiatów. A przy tym po prostu wygląda imponująco. Czy to wystarczy, aby zyskać tytuł Europejskiego Drzewa Roku?

Lipa św. Jana Nepomucena z Podkarpacia w polskiej edycji konkursu wygrała z sosną falenicką z Warszawy i Smutnymi Braćmi z Sosnowca (dwoma olbrzymimi bukami z Cmentarza Czterech Wyzwań w Sosnowcu). W europejskim starciu jej konkurentami są m.in. włoski platan czy tysiącletni dąb z Hiszpanii. W tegorocznej edycji o tytuł walczy 14 drzew z całej Europy, które wygrały plebiscyty w swoich krajach.

Głosowanie w konkursie trwa do końca lutego. Możemy oddać głos na dwa europejskie drzewa, a w ostatnim tygodniu głosowanie będzie tajne – dlatego do końca nie będzie wiadomo, które z drzew pozostaje faworytem. Zwycięskie drzewo zostanie ogłoszone 17 marca na gali online.